Bal Dolum Makinesi

BAL DOLUM MAKİNE VE EKİPMANLARI

Bal Dolum Makinesi

Bal Dolum Makinesi

Arıcılık Türkiye ve Dünya’da her geçen gün gelişen, ekonomik getirisi ve ürün çeşitliliği artan bir sektördür. Türkiye’de kovan sayısı ve bal üretimi her geçen yıl artmakta ancak verimlilikte gerileme yaşanmaktadır. Başta verim düşüklüğü olmak üzere Türkiye arıcılık sektörünün birçok teknik ve ekonomik sorunu bulunmaktadır.

Zorluk ve yüksek emek ile üretilen doğal bal veya organik bala zarar vermeden ambalajlamak (bal dolum) için kullanılan makineler hakkında Dost Makine’nin ürün tanıtımı sayfasına hoş geldiniz.

Bal Dolum Makinesi

Bal dolumunda kullanılan bal ısıtma, bal aktarma pompası, filtre, bal karıştırma kazanı, bal dolum makinesi, kavanoz etiketleme, kavanoz için emniyet bandı, ambalaj tarihleme, kavanoz temizleme, kavanoz besleme tepsisi, toplama tepsisi ve kısaca bal işlemek için gereken bir çok ekipmanları tesisimizde üretiyoruz.

Doğal ve organik olan, kestane balı, kekik balı, çiçek balı, narenciye balı ve sayamadığımız bir çok farklı kalitedeki ballarınızı doldurmanın üç temel yöntemi bulunmaktadır.

Bunlar;

· Hacimsel Dolum Yöntemi

· Elektronik Tartım ve Dolum Yöntemi

· Akış Ölçerler ile Dolum Yöntemi

BAL Nedir?

Bal, arılar ve ilgili bazı böcekler tarafından yapılan tatlı, yapışkan bir gıda maddesidir. Arılar, bitkilerin şekerli salgılarından (çiçek nektarı) veya diğer böceklerin salgılarından (tatlı özsu gibi), yetersizlik, enzimatik aktivite ve suyun buharlaşması yoluyla bal üretirler. Arılar balı petek adı verilen balmumu yapılarında depolar.

Bal, tatlılığını monosakkaritler fruktoz ve glikozdan alır ve sükroz (sofra şekeri) ile yaklaşık olarak aynı nispi tatlılığa sahiptir. Tatlandırıcı olarak kullanıldığında pişirme için çekici kimyasal özelliklere ve ayırt edici bir tada sahiptir. Çoğu mikroorganizma balda üremez, bu nedenle mühürlü bal binlerce yıl sonra bile bozulmaz.

Balı şişelerken seçebileceğiniz birkaç çeşit dolum makinesi vardır. Doğru dozajlama makineleri ile yaparsanız viskoz ürünlerin dozajlanması kolaydır.

Bal veya karamel sos gibi kıvamlı ürünler dozajlama makinalarımız ile kolaylıkla dozajlanabilir. Kapatma vanalarımız ve yoğun ürünler için dağıtım vanalarımız sayesinde bal gibi ürünlerin dozajı çocuk oyuncağı haline gelir. Makinelerimiz kaliteli malzemelerden üretilmiştir ve bal içeren cam kavanozları veya plastik şişeleri doldurmak, kapaklarını kapatmak ve etiketlemek için doğru ekipmanlardır.

Bal Dolum Makinaları Sistemini Kurun

Balın daha yüksek viskozite seviyesi nedeniyle bal, kapları uygun şekilde doldurabilen basınç/yerçekimi dolgu maddelerinin kullanılmasını gerektirir. Bal doldurma ekipmanımız, kavanozları ve şişeleri tutarlı bir doğruluk ve hassasiyetle doldurabilir. Dolum makinesi konfigürasyonları, mevcut masa üstü modelleri ile tesis alanı gereksinimlerine ve uygulamalara bağlı olarak özelleştirilebilir. Bunları, sunduğumuz diğer sıvı paketleme makineleri türleri ile de sorunsuz bir şekilde birleştirebilirsiniz. Basit programlama, özel hız ve doldurma ayarlarının yapılmasını kolaylaştırır.

Verimli Konveyör, Kapaklama ve Etiketleme Sistemleri

Sıvı dolum işlemi tamamlandıktan sonra kapaklarımız ve etiketleyicilerimiz nihai paketleme ihtiyaçlarını karşılayabilir. Kapatma makineleri, neredeyse her boyut ve şekildeki şişelere ve kavanozlara benzersiz tipte kapaklar sığdırabilir ve etiketleyiciler, marka adları, resimler ve besin bilgileri içeren özel ürün etiketleri uygulayabilir. Paketleme süreci boyunca verimliliği sağlamak için, bir konveyör sistemi, şişeleri doldurmadan nihai paketleme süreçlerine kadar değişen hızlarda taşıyabilir.

Doldurmadan önce, bir şişe temizleme sistemi, şişelerin ve diğer bal kaplarının tozdan ve diğer olası kirleticilerden arınmış olmasını sağlayabilir. Şişe temizleyiciler, ambalajı tamamen temizlemek için kendi kendini merkezleyen durulama başlıklarına ve bir vakuma sahip iyonize bir girdap yöntemi kullanır. Herhangi bir kalıntı bir toplama torbasına boşaltılır.

Dost Makine’den alacağınız sıvı paketleme ekipmanının eksiksiz bir özel konfigürasyonu ile üretim hattınız size tutarlı sonuçlar verme konusunda daha yetenekli olacaktır.

Bal Paketleme Ekipmanları ile Verimliliği En Üst Düzeye Çıkarın

Üretim hatlarınızdaki üstün kaliteli bal dolum makinası ve diğer paketleme makinaları ile tesisinizdeki verimlilik farkını göreceksiniz. Dost Makine’nin bal paketleme ekipmanları, tesisinize kurar kurmaz size istediğiniz sonuçları verebilir. Bir veya daha fazla makinemiz kurulu olduğunda, arıza ve arıza süresi riski konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Bal Dolum Ekipmanları İçin Dost Makine Uzmanlarına Danışın

Tesisinizde hangi tip bal doldurma ekipmanı konfigürasyonunun en iyi şekilde çalışacağından emin değilseniz, Dost Makine’deki paketleme uzmanları doğru makineyi seçmenize yardımcı olabilir. Uygulamanızın özel gereksinimlerini karşılamak için paketleme sisteminizin eksiksiz tasarımında yardımcı olabiliriz. Üretim hattınızın doğru şekilde kurulduğundan emin olmak için profesyonel kurulum hizmetleri de sunuyoruz. Üretim hattınızı sorunsuz bir şekilde çalışır hale getirecek hızlı ve eksiksiz kurulum sağlamak için dünyanın herhangi bir yerindeki tesisinize gidebiliriz. Bal dolum makinelerinizden en iyi şekilde yararlanmak için üretim hattınızın performansını iyileştirecek bir dizi hizmet sağlayabiliriz. Hizmetlerimiz arasında kiralama, saha hizmeti, ve üretim hattınızın karlılığını azaltabilecek arıza ve arızalardan kaçınmanıza yardımcı olabilecek yüksek hızlı kamera hizmetleri. Makine seçimi ve kurulumuyla ilgili acil yardım için bugün Dost Makine ile iletişime geçin.

BAL DOLUM TESİSİ
Bal Dolum Makinesi Kapasitesi Nasıl Belirlenir?

Dost makine olarak bal üretim tesisi konusunda son derece uzmanlaşmış bir firmayız. Bal tesisi konusunda düşündüğünüz  kapasite ve üretim yerinize bağlı olarak muhtelif kapasitelerde bal tesisi kurabilmekteyiz. Günlük olarak 500 kg/gün  – 20.000 kg/güne kadar bal işleyebiliriz. Bulunduğunuz  ülke , şehir ve üretim yerinize bağlı olarak kullanacağımız enerji çeşidini belirleyip tesisin elektrik, doğalgaz , prina, kömür kullanacak  şekilde tasarlıyoruz.

Bal Dolum Makinesi Maliyeti Ne Kadar?

Bal tesislerinde kurulum maliyetinden işletme maliyetine kadar her bilgiyi müşterilerimize vermekteyiz. Üretim yerine bağlı olarak ısı ve enerji kayıplarını engelleyecek şekilde sistem kurmaktayız.

Bal Dolum Makinesi Nasıl Tasarlanır?

Bal tesislerinde  özellikle küçük ve orta tesislerde kullanacağımız malzemeleri çok fire vermeyecek şekilde tasarlanıp teslim etmekteyiz. Örnek olarak 750 kg bir kazan ile 1000 kg kazan fiyatı nerdeyse aynıdır. Müşterilerimizi bu tarz konularda bilgilendiriyoruz. Fire olarak geriye kalan malzemeleri hurda olarak sayabiliriz. Firmamız için önemli olan makine veya sistemimizi kullanan firmanın en az bütçe ile en ideal verimi almasını sağlamasıdır. Yıllardır müşterilerimizin memnuniyeti bize yeni müşteriler kazandırdı. Ucuz makine veya tesis yaptığımızı kesinlikle iddia etmiyoruz ama kalite ve ömür açısında çok iddialıyız.

Bal Dolum Makinesi Ne İşe Yarar?

Bal içerisinde çok fazla yapı barındıran bir üründür. Son derece dikkatli karıştırılması, ısıtılması, dinlendirmesi ve doldurulması gerekir. Bal tesisinde önemli olan kovandan geldiği değerleri bozmadan kavanoz veya ambalaja girmesini sağlamaktır. En basit karıştırma kazanında dahi kazanın en boy oranı, ısıtma sistemi, karıştırma devri ve hatta karıştırma kazanındaki kanatların açısına kadar önemlidir.

Bal Dolum Tesisinde İşlem Akışı Nasıl Olur?

Bal işleme tesisinde işlem akışını çok fazla detaya boğmadan şöyle sıralayabiliriz:

Ülkelere bağlı olarak tesise gelen bal teneke veya varil içerisinde olabilir . Gelen bal ilk olarak dış ambalajları yıkanır ve depoya aktarılır. Depoya aktarılırken lot numaraları ve laboratuvardan duyusal, görsel, kimyasal ve cins olarak gelen sonuçlar ambalaj üzerine kaydedilir. Nasıl bir ambalaj ile gelmesine bağlı olarak bal yumuşatma sistemi değişmektedir. Bal yumuşatma sistemi için genellikle 3 ayrı sistem kullanılmaktadır. Küçük ve orta kapasiteli tesislerde sulu veya sıcak kava sirkülasyonlu sistem kullanılır. Daha büyük tesislere genelde varil içerisinde gelen ballar için dış ısıtma yapılır ve kütle halinde alınıp tırnaklama yöntemi ile küçültülmekte ve yumuşatılmaktadır. Bal proses üzerinde bal pastörizasyon hariç 50 dereceyi asla geçirilmemesi gerekmektedir. Uygun ısı ve ısının uygulanma hızı baldaki HMF değerlerini bozmaktadır. Ambalajı ısıtılmış olan bal artık akışkan durumdadır ve hareket etmesi, aktarılması çok daha kolaydır.

Büyük ambalajlardaki ballar ısıtıldıktan sonda üzerinde filtresi olan bir tekneye aktarılır. Bu tekne genel anlamda benmari mantığındadır. Buradaki filtre ambalaj içerisindeki bal ile gelebilen büyük petek parçaları, arı veya arı parçaları ve bal içerisinde istenmeyen büyük boyutlu şeylerin ayrıştırılması içindir. Yumuşamış olan bal benmari teknesinden Pompa ile bir filtre üzerinden karıştırma (homojenizatör) kazanına aktarılır. Kullanılacak olan pompa yüksek barda aktarabilen balın yapısına zarar vermeyen ve uygun devirde seçilmesi gerekmektedir. Filtre ise genel olan 500 veya 1000 mikron arasında kullanılmaktadır. 

Muhtelif yerlerden ve ayrı ayrı kovanlardan gelen balların istenilen kriterlerde homojen olmasını sağlamak amacı ile Bal karıştırma kazanına aktarılmaktadır. Bal karıştırma kazanlarında , kazan kapasitesine göre açısı ve şekilleri değişebilen karıştırıcı sistemleri ve farklı devirlerde motor redüktörler kullanılmaktadır. Kazanın ısıtma hızı çok önemlidir. 30 dakika civarında karıştırılan ballar yine bir pompa kullanılarak filtre üzerinden dinlendirme kazanlarına aktarılır. Buradaki filtre müşterinin isteğine bağlı olarak 50 – 500 mikron olmaktadır. Filtre ne kadar küçük olursa bal içerisindeki POLEN o kadar çok alınmaktadır.

Bal Dolumu Yaparken Donma Nasıl Engellenir?

Balda donmayı (kristalize) sağlayan en büyük etken Polendir. Türkiye şartlarında ve polen yapısına bağlı olarak Bal dinlendirme kazanlarında 2 gün veya daha fazla  dinlendirilip doluma alınmasını önermekteyiz. Avrupadaki balların yapısı gereği 2 gün yeterli. Afrikadaki ballar içinde en az 3 gün . Aşırı sıcak bölgelerde olan arap yarımadalarındaki balların yapısı gereği 0,5 gün yeterli olmaktadır. Bal dinlendirme konusu tamamen bölgedeki balın yapısına bağlı olarak değişmektedir.

Bal Nasıl Pastörize Edilir?

Bal Pastörize edilecek ise dinlendirmeye gerek yok ve direkt olarak doluma alınabilir. Pastörize sistemi kristalize olma süresini artırmaktadır. Boru ve plakalarda anlık olarak yüksek ısıya getirilen ballar aniden yeniden soğutulması esasına göre çalışır. Yüksek ısıya getirilen ballar küçük filtreler kullanılarak polenler ciddi anlamda alınabilmektedir. Poleni olmayan bal donmayacaktır. Poleni az olan bal ise geç kristalize olacaktır.

Pastörize edilmiş olan bal dinlendirmeye gerek kalmadan kavanozlara doluma alınır. Dolum makineleri kapasiteye bağlı olarak otomatik veya yarı otomatik makineler ile doldurulabilir. Doldurulmuş olan kavanozlar kapak sıkma makinesinde kapakları kapatıldıktan sonra konveyör üzerinde yer alan inkjet tarihleme makinesinde tarih, şarj ve istenen bilgiler yazılır. Kapakları kapatılmış bal dolu olan kavanozlar konveyör üzerinde ilerlerken emniyet bandı takılır ve ısıtma fırınından geçer.

Kapasiteye  bağlı olarak emniyet bandı aplikatörü veya elle takma yöntemi izlenir. Bal , ambalaj içerisine girmiş, kapakları kapatılmış, tarih bilgileri yazılmış ve emniyet bantları takılmıştır. Kapasiteye bağlı olarak otomatik veya yarı otomatik etiketleme makinesinde etiketlenen ballar koli yada shrink makinesinde ambalajlanıp stok deposuna gönderilir.

Yukarıda genel anlamda anlattığımız  bal tesisinin üretim yerinin yapısına göre yüzlerce ayrı kapasite, şekil ve yöntem ile üretimi mümkündür.

Firmamıza istediğiniz  kapasite, mevcut olan enerji çeşitleri, işçilik fiyatları, istediğiniz ambalaj ve gramları bildirmeniz  yeterlidir. İlk çalışma yapılıp tarafınıza genel anlamda proses özelliklerini ve fiyatlarını veririz. Daha sonraki adımda üzerinde konuşulması gereken değişkenleri birlikte değerlendiririz.

 

Bal Dolum EkipmanlarıBal Dolum Ekipmanları

 

Bal Dolum Makinesi

 

Bal Dolum Ekipmanları
Bal Dolum Ekipmanları

Biz de Dost Makine olarak, motorlu ve pnömatik olarak çalıştırılan yarı otomatik makineler, hacimsel düz/yarı katı blok tipi pistonlu dolum makineleri, tam otomatik elektronik ve tartım dolum yöntemi kullanan modeller üretiyoruz.
Ürettiğimiz makineler, düz kıvamın yanı sıra, üründe istenilen boyutta partikül içeren bir kıvamı da doldurabilir. Ürünün viskozitesine bağlı olarak, malzemenin huniden şırıngaya emilebildiği gibi doğrudan bir kaynak tanktan boru sistemi aracılığıyla da emilebildiği piston blok tabanlı bir model kullanır.

Bal Dolum Makinesi
Bal Dolum Makinesi

Tek kafadan altı kafaya kadar modellerimiz mevcuttur. Uygunluk ise, müşterilerin doldurma boyutlarına ve hız gereksinimine bağlıdır. Müşterilerin uygunluğuna ve gereksinimlerine göre makine üretimlerinde genellikle tam özelleştirme sunuyoruz. Müşterinin tercihine göre masa üstü modeli olduğu gibi platform türü modeller de mevcuttur.

Etiketleme Makinesi
Etiketleme Makinesi