PVD METALİZE KAPLAMA MAKİNASI

Pvd metalize kaplama makinası tungsten rezistans ve kaplama olarak saf alüminyum kullanmaktayız. Kaplama yapacağınız en büyük ölçüye göre farklı boyutta makineler üretmekteyiz. Vakum pompası olarak orta vakum için yağlı paletli veya pistonlu pompa kullanmaktayız. Hangi pompa olacağına müşteri ile birlikte karar veriyoruz. Orta vakum sürüklemek için ve vakumu hızlandırmak için root pompa kullanmaktayız. Pistonlu, paletli ve root vakum pompalarını müşterimiz ile konuşup avrupa veya çin malı olarak vermekteyiz. Derin vakumdaki difüzyon pompasını ise yerli olarak kendimiz üretmekteyiz. Metalize kaplama makinası tamamen dekoratif kaplama amaçlıdır.

Düzgün yüzeyli , içerisine vernik almayan hemen hemen her ürünü dekoratif olarak kaplayan bir makinedir.

PVD METALİZE KAPLAMA MAKİNASI NASIL ÇALIŞIR.

Ürün yüzeylerine vernik atılmadan önce tamamen temiz olması gerekmektedir. Temizlik her türlü kaplama yöntemlerinde kalite açısından çok önemlidir.

Örnek olarak abs bir malzemenin nasıl kaplanacağını anlatalım.

Ürünler temizlenir ve alt kat dolgu verniği atılır. Kullanılacak olan vernik UV ortamında kuruyan ve son derece parlak olanı tavsiye ediyoruz. Akrilik vernikte kullanılabilir. Atılan vernik uv ise kürleşmesi için UV fırını vermekteyiz. Kapasitenize ve makina ölçüsüne göre fırın sabit, dönerli veya konveyör halinde yapılmaktadır.

Üzerindeki vernik kuduruğu zaman makine içerisinde ve kendi ekseni etrafında dönecek olan aparatlara dizilir. Dizilme yapılırken kaplanacak olan yüzeylerin konumlandırılması önemlidir. Pvd metalize kaplama makinası ölçüsüne göre aparatların boyu ve adedi değişmektedir. Vakum odasındaki tungten rezistansların içerisine eritilmek üzere uygun ölçülerdeki alüminyumlar yerleştirilir. Vakum odasını dolduracak kadar aparat hazırlandıktan sonra odaya yerleştirilir. Pvd kaplama makinelerimizin üzerindeki yazılımlar DOST MAKİNE bünyesinde yapılmaktadır. PVD kaplama makinalarımız tamamen otomatiktir. Ürünler aparatlanıp vakum odasına yerleştirildikten sonra kapısı kapatılır ve makine otomatik olarak başlatılır. Makine kapıyı, suyu, havayı, ve bir düzine olası hatayı kontrol ettikten sonra vakum motorları çalışmaya başlar. Pvd metalize makinasında vakum pompaları vakum sensöründen okunan değerlere göre sırası ile çalışıp daha önceden ayarlanmış olan değere ulaştığı zaman PVD Metalize makinası alüminyumu buharlaştırılır. Pvd metalize makinası vakum motorlarını uygun sıra ile kapatıp ,  vakum odası uygun değerlere geldiği zaman vakum sistem tarafından boşaltılır ve odaya ortam basıncı ve havası girer . kapı açıldığı zaman zemine atılan verniğin üzerinde son derece parlak bir alüminyum kaplama görülecektir. Aparatlar ürünlere temas etmeden üst vernik atılır ve kuruduktan sonra elimize alıp inceler ve sonrasında depoya kaldırabiliriz. Parlak bir krom görüntü ortaya çıkacaktır. Eğer gold , rosegold, kırmızı, mavi ve daha yüzbinlerce renk görüntüsü isteniyorsa üst verniğin içerisine pigment girerek çözebilirsiniz. Eğer güneş ışığına çok fazla maruz kalmayacak ise size vereceğimiz bir kazan içerisinde vereceğimiz yöntemler ile daldırıp çıkarmanız yeterli olacaktır. Daha koyu tonlar istiyorsanız kazan içerisindeki kalma süresini biraz daha artırmanız yeterli olacaktır.