ETİKETLEME MAKİNALARI

ETİKETLEME MAKİNALARI

Kendinden yapışkanlı (sticker) etiket yapıştırma makineleri, kozmetik (krem, yağ, jel v.b), gıda (bal kavanozları, kola şişeleri, karton ambalaj, teneke konserve v.b), ilaç (kapsül kutusu , hap kutusu, jel v.b) düz yüzey, silindir, konik gibi yüzeyleri kısmen , çift taraflı veya çok taraflı olarak etiketleyen makinelerdir. Kapasiteye bağlı olarak yarı otomatik ve tam otomatik olarak çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca kendinden yapışkanlı etiketlerden başka soğuk tutkal ve sıcak tutkallı etiketleme makineleri çeşitleride kullanılmaktadır.

Etiketleme Makinesi
Etiketleme Makinesi

ETİKETLEME MAKİNESİ ÇEŞİTLERİ

Tam Otomatik etiketleme makinelerinin hızları modülündeki kontrol sistemine , etiket uzunluğuna ve ambalajın geometrik şekline bağlı olarak değişmektedir. Hızları ise ortalama adet veya dakikadaki etiket çıkartma hızı ile ifade edilir. Ac Motor , Dc motor , Step motor ve servo motorlu çeşitleri bulunmaktadır. Yapılan olan uygulama hızına göre bu etiketleme modüllerinden bir veya iki tanesi önerilir. Ortalama hızları 20 – 50 metre / dakika etiket  veya 30-200 ambalaj / dakikadır. Yerli üretim Otomatik etiketleme makinelerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yarı otomatik etiketleme makinesi ise düşük ve orta yoğunluklu üretimler için daha ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Makine boyutları küçük olduğu için genelde masa üstü olarak üretilir. Personelin hızına ve etiket uzunluğuna bağlı olarak 20-40 adet cıvarında ambalaj etiketlenebilir . Yarı otomatik etiketleme makinelerinin en büyük avantajları , etiket sökme takma kolaylığı, ambalaj geçiş ayarları kolaylığı ve fiyat olarak otomatik etiketleme makinelerine göre oldukça ekonomiktir.

Otomatik etiketleme makineleri ve yarı otomatik etiketleme makineleri  şeffaf etiket ve şeffaf olmayan etiketleri sorunsuz şekilde etiketleyebilir. Makine alınacağı zaman bu konu mutlaka söylenmelidir. Etiketlerinizi baskıya almadan önce mutlaka makine firması ile görüşünüz , etiket sarım yönü , etiket arası boşluk ve rulo iç çapı ölçülerini öğrenmeniz gerekmektedir.

Makilerin kontrol sistemi PLC tarafından yapılmakta ve yedek program tarafınıza verilmektedir.