PVD KAPLAMA MAKİNALARI

PVD kaplama makinaları kaplanacak ürün ve kaplama için kullanılacak olan malzemelere göre değişiklik göstermekte ve farklı makina ve yöntemler kullanılmaktadır. Firmamız bu makine guruplarından 3 tanesini üretmektedir.

PVD KAPLAMA NEDİR

PVD (Physical Vapor Deposition)  , fiziksel buhar biriktirme anlamına gelir. Bu teknoloji 1800’lü yıların sonundan itibaren bilinmektedir. Kaplama yöntem ve teknikleri ilerleyince son 40-50 yıldır endüstride uygulanmaya başlanmıştır. PVD kaplama, vakumlu bir ortam içerisinde tekniğine göre ısı uygulanarak (lazer, ark, magnetron, tungsten rezistans gibi) kaplanacak malzemenin üzerine son derece homojen bir şekilde ince film kaplama-biriktirme tekniğidir. Katı olan hammaddenin kaplanacak olan malzemeye plazma haline getirerek yapılan kaplama işlemi de diyebiliriz.

PVD KAPLAMA MAKİNALARI
PVD KAPLAMA MAKİNALARI

PVD KAPLAMA NASIL YAPILIR

Pvd kaplama makinesinin çeşidine göre genel temizliği yapılmış ürünün kurutulduktan sonra kabine yerleştirilmesi ile başlar. Örnek olarak PVD METALİZE ve PVD MAGNETRON da kaplanacak malzemenin üzerine temizlendikten sonra önce yüksek parlaklıkta vernik uygulaması yapılır. Kaplanacak malzemenin ne olduğu çok önemli değildir. Düzgün yüzeyli ve verniği içerisine almaması yeterlidir. Vernik kuruduktan sonra vakum odasına yerleştirilir. Multiark ve magnetron pvd makinelerinde ise metal ve sert yüzey (cam, seramik, çelik vs.) kaplanacak ise ön işlem gerektirmeyen malzemeler temizlenip kurutulduktan sonra vakum odasına yerleştirilir. Malzeme içerisinde belirli bir miktar nikel veya krom yok ise akımsız nikel kaplandıktan sonra vakum odasına yerleştirilir.

Makine çalıştırılınca vakum odası 1×10-5 mbar vakuma ulaştığı zaman PVD makine çeşidine göre asal gaz verilerek (PVD METALİZE kaplama makinasında gerek yoktur.) yüksek enerji ile iyonlaştırılmış ve plazma haline getirilerek film oluşturur. Kaplanacak olan malzemenin homojen olması için hareketli bir aparat kullanılmaktadır. Kaplama sonrasında makine ortam basıncına ulaştırılıp kaplanmış olan ürünler çıkartılır ve yenisi yüklenir.

PVD metalize kaplama makinesinde ise ve PVD magnetron kaplama makinasında plastik tarzı ürün kaplanmış ise üzerine yeniden verniklemek gerekmektedir.

PVD KAPLAMA MAKİNA ÇEŞİTLERİMİZ

PVD METALİZE KAPLAMA MAKİNASI

PVD MAGNETRON KAPLAMA MAKİNASI

PVD MULTİARK KAPLAMA MAKİNESİ