PVD MAGNETRON KAPLAMA MAKİNASI

Pvd magnetron kaplama makinası ile krom, alüminyum, titanyum ve değişik alaşımlar kaplanır. Kaplama yapacağınız en büyük ölçüye göre farklı boyutta makineler üretmekteyiz. Vakum pompası olarak orta vakum için yağlı paletli veya pistonlu pompa kullanmaktayız. Hangi pompa olacağına müşteri ile birlikte karar veriyoruz. Orta vakum sürüklemek için ve vakumu hızlandırmak için root pompa kullanmaktayız. Pistonlu, paletli ve root vakum pompalarını müşterimiz ile konuşup avrupa veya çin malı olarak vermekteyiz. Derin vakumdaki difüzyon pompasını ise yerli olarak kendimiz üretmekteyiz.

Düzgün yüzeyli , içerisine vernik almayan hemen hemen her ürünü dekoratif olarak kaplayan, Aynı zamanda sert yüzeylere fonksiyonel kaplamada yapabilen bir makinedir. Multiarc Pvd kaplama makinası kadar hızlı olmasada hem dekoratif hemde fonksiyonel kaplama yapmak mümkündür.

PVD MAGNETRON KAPLAMA MAKİNASI NASIL ÇALIŞIR?

 Kaplanacak olan ürün plastik tarzında ve ısıya dayanıksız ise PVD metalize kaplama makinesindeki işlem aşamaları ile aynıdır. Sadece renk vermek için ayrıca asal gazlar kullanılmaktadır. Yani ara yüzeye kaplanan titranyum, krom vb asal gazlar ile renkli kaplama olacaktır. Renk skalası oldukça düşüktür. Çeliklerin üzerine fonksiyonel kaplama yapılacak ise vakum odası ısıtılır. Fonksiyonel kaplama yapılacak ise BİAS GÜÇ KAYNAĞI gereklidir. Ürün yüzeyleri kaplama yapılmadan önce tamamen temiz olması gerekmektedir. Temizlik her türlü kaplama yöntemlerinde kalite açısından çok önemlidir.

Örnek olarak abs bir malzemenin nasıl kaplanacağını anlatalım.

Ürünler temizlenir ve alt kat dolgu verniği atılır. Kullanılacak olan vernik UV ortamında kuruyan ve son derece parlak olanı tavsiye ediyoruz. Akrilik vernikte kullanılabilir. Atılan vernik uv ise kürleşmesi için UV fırını vermekteyiz. Kapasitenize ve makina ölçüsüne göre fırın sabit, dönerli veya konveyör halinde yapılmaktadır.

 Vakum odasındaki istenen renk için uygun kaplama metali bağlanır.  örnek olarak gold renk isteniyorsa saf titanyum bağlanmalıdır.

Üzerindeki vernik kuduruğu zaman makine içerisinde ve kendi ekseni etrafında dönecek olan aparatlara dizilir. Dizilme yapılırken kaplanacak olan yüzeylerin konumlandırılması önemlidir. Pvd metalize kaplama makinası ölçüsüne göre aparatların boyu ve adedi değişmektedir. Vakum odasındaki kaplanan malzeme bağlanmış olmalıdır. Vakum odasını dolduracak kadar aparat hazırlandıktan sonra odaya yerleştirilir. Pvd kaplama makinelerimizin üzerindeki yazılımlar DOST MAKİNE bünyesinde yapılmaktadır. PVD kaplama makinalarımız tamamen otomatiktir.

Ürünler aparatlanıp vakum odasına yerleştirildikten sonra kapısı kapatılır ve makine otomatik olarak başlatılır. Makine kapıyı, suyu, havayı, ve bir düzine test noktasını kontrol ettikten sonra vakum motorları çalışmaya başlar. Pvd magnetron makinasında vakum pompaları vakum sensöründen okunan değerlere göre sırası ile çalışıp daha önceden ayarlanmış olan değere ulaştığı zaman PVD magnetron makinası istenen renk için uygun asal gazı belirli bir akışta vakum odasına oransal olarak vermeye başlar. Gaz verildikten sonra sistem titanyumu plazma haline getirip kaplanacak olan malzemenin üzerine yapışmaktadır. Plazma halinde iken verilen nitrojen titanyumu altın rengine çevirmekte ve aynı zamanda nitrürleştirmiş olmaktadır. Uygun kalınlıkta biriktirme yapıldıktan sonra  Pvd magnetron kaplama makinası vakum motorlarını uygun sıra ile kapatıp ,  vakum odası uygun değerlere geldiği zaman vakum sistem tarafından boşaltılır ve odaya ortam basıncı ve havası girer . kapı açıldığı zaman zemine atılan verniğin üzerinde altın renginde bir titanyum kaplama görülecektir. Aparatlar ürünlere temas etmeden üst vernik atılır ve kuruduktan sonra elimize alıp inceler ve sonrasında depoya kaldırabiliriz.