PVD KAPLAMA MAKİNESİ

Pvd kaplama makinesi ile krom, alüminyum, titanyum, zirkonyum , ticn, tian, ve değişik alaşımlar kaplanabilir. Kaplama yapacağınız ölçüye göre farklı boyutta makineler üretmekteyiz. Vakum pompası olarak orta vakum için yağlı paletli veya pistonlu pompa kullanmaktayız. Hangi pompa olacağına müşteri ile birlikte karar veriyoruz. Orta vakum sürüklemek için ve vakumu hızlandırmak için root pompa kullanmaktayız. Pistonlu, paletli ve root vakum pompalarını müşterimiz ile konuşup avrupa veya çin malı olarak vermekteyiz. Derin vakumdaki difüzyon pompasını ise yerli olarak kendimiz üretmekteyiz.

Düzgün yüzeyli , içerisine vernik almayan hemen hemen her ürünü dekoratif olarak kaplayan ve Aynı zamanda sert yüzeylere fonksiyonel kaplamada yapabilen bir makinedir. Multiarc Pvd kaplama makinası ısıya dayanıklı olmayan ürünleri kaplayamaz. Metal, cam, porselen, fayans, hız çelikleri, paslanmaz çelikler ve üzerinde akımsız nikel olan tüm metalleri kaplayabilmektedir. Kaplama süresi ve biriktirme hızı çok yüksektir.

PVD KAPLAMA MAKİNASI NASIL ÇALIŞIR?

 Kaplanacak olan ürün plastik tarzında ve ısıya dayanıksız ise PVD metalize kaplama makinesindeki işlem aşamaları ile aynıdır. Sadece renk vermek için ayrıca asal gazlar kullanılmaktadır. Yani ara yüzeye kaplanan titranyum, krom vb asal gazlar ile renkli kaplama olacaktır. Renk skalası oldukça düşüktür. Ürün yüzeyleri kaplama yapılmadan önce tamamen temiz olması gerekmektedir. Temizlik her türlü kaplama yöntemlerinde kalite açısından çok önemlidir.

Örnek olarak paslanmaz çelik bir malzemenin nasıl kaplanacağını bir monolog ile anlatalım.

Ürünler temizlenir. Temizlemek için genelde alkali ve ultrasonic temizleme sistemleri kullanılır. Vakum odasındaki istenen renk için uygun kaplama metali bağlanır.  örnek olarak gold renk isteniyorsa saf titanyum bağlanmalıdır. Parlak gümüş rengi için saf krom bağlanır.

Temizlenmiş ürünler kurutulduktan sonra makine içerisinde ve kendi ekseni etrafında dönecek olan aparatlara dizilir. Dizilme yapılırken kaplanacak olan yüzeylerin konumlandırılması çok önemlidir. Pvd multiark kaplama makinası ölçüsüne göre aparatların boyu ve adedi değişmektedir. Vakum odasını dolduracak kadar aparat hazırlandıktan sonra odaya yerleştirilir. Pvd kaplama makinelerimizin üzerindeki yazılımlar DOST MAKİNE bünyesinde yapılmaktadır. PVD kaplama makinalarımız tamamen otomatiktir.

Ürünler aparatlanıp vakum odasına yerleştirildikten sonra kapısı kapatılır ve makine otomatik olarak başlatılır. Makine kapıyı, suyu, havayı, ve bir düzine test noktasını kontrol ettikten sonra vakum motorları çalışmaya başlar. Aynı zamanda makine vakum odasındaki ısıtıcıları açar ve belirlenen ısı değerine ulaştırır.

Pvd kaplama makinasında vakum pompaları vakum sensöründen okunan değerlere göre sırası ile çalışıp daha önceden ayarlanmış olan değere ulaştığı zaman PVD multiark makinası istenen renk için uygun asal gaz veya gazları belirli bir akışta vakum odasına oransal olarak vermeye başlar. Gaz verildikten sonra sistem titanyumu plazma haline getirip kaplanacak olan malzemenin üzerine yapışmaktadır. Plazma halinde iken verilen nitrojen titanyumu altın rengine çevirmekte ve aynı zamanda nitrürleştirmiş olmaktadır. Uygun kalınlıkta biriktirme yapıldıktan sonra  Pvd kaplama makinası vakum motorlarını uygun sıra ile kapatıp ,  vakum odası uygun değerlere geldiği zaman vakum sistem tarafından boşaltılır ve odaya ortam basıncı ve havası girer . kapı açıldığı kaplanan ürünlerin üzerinde altın renginde bir titanyum kaplama görülecektir. Kaplanmış olan ürünler henüz çok sıcaktır. Uygun eldivenler ile aparatlar alınır ve kaplanmak üzere yeni ürünler yerleştirilir.